Kto sme?

Občianske združenie Klub vojenskej histórie Polom Žilina oficiálne funguje od 20. mája 2011, kedy bolo zaregistrované ministerstvom vnútra SR. KVH Polom, ktorého hlavným cieľom bola od začiatku najmä poctivá prezentácia vojenskej histórie so zameraním na územie Slovenska sa postupne rozrástol a v súčasnosti zdržuje takmer dve desiatky podobne naladených ľudí nielen zo Žiliny a blízkeho okolia, ale aj z Liptova, Oravy a okolia Trenčína, resp. Horného Považia. Náplň činnosti klubu.

 V jeho radoch pôsobia ľudia s rôznym zameraním: amatérski historici, majitelia historickej techniky, zberatelia, fotografi ale aj bežní ľudia, ktorých jednoducho nejakým spôsobom zaujímajú dejiny vojenstva. Podmienky členstva.

 A prečo názov „Polom“?

Pretože koncom apríla 1945, keď väčšina slovenského územia bola už slobodná, na prístupoch k Žiline – poslednému veľkému slovenskému mestu v nemeckých rukách – sa v horách Malej Fatry ešte tvrdo bojovalo a práve kóta 1069 Polom bola jedným s kľúčových  bodov nemeckej obrany, o ktorú sa zvádzali urputné boje. A tak ešte v posledných dňoch vojny tu zahynulo mnoho československých a nemeckých vojakov a tieto tvrdé boje ako aj postup celého 1. československého armádneho zboru dodnes pripomína pamätník postavený na tomto vrchu. Meno tejto kóty zároveň symbolicky reprezentuje záujem nášho klubu o obe bojujúce strany.